Urządzenia i systemy pomiaru prędkości

Przez lata na rynku pojawiały się najróżniejsze rozwiązania związane z prowadzeniem pomiarów prędkości na drogach. Wraz z biegiem czasu przychodziły nowe technologie oraz rozwinięcia nadal używanych pomysłów.Najpopularniejszym urządzeniem do pomiarów prędkości jest fotoradar. Występuje on w najróżniejszych formach – od tak zwanych suszarek po stacjonarne maszyny. Najczęściej fotoradary działają za pomocą wysyłania fal.

Odbijają się one od kontrolowanego pojazdu i na podstawie zmian częstotliwości możliwy jest odczyt jego prędkości. W użyciu są także fotoradary laserowe, które pozwalają na dużo dalsze pomiary a także krótszy czas całego procesu. Żadne z rozwiązań nie jest jednak perfekcyjne, gdyż wiele zależy od obsługi danego urządzenia. Same w sobie posiadają możliwy zapas błędu. Jedną z alternatyw jest wideorejestrator, który opiera się na pośrednim pomiarze polegającym na uzyskaniu pojazdem kontrolującym prędkości samochodu kontrolowanego.

Innym sposobem jest także stosowanie pętli indukcyjnej na powierzchni drogi. Nie tylko pozwala badać prędkość pojazdów, ale także wiele innych parametrów. Wiąże się jednak to z naruszaniem powierzchni drogi. Nowością w Polsce ma być odcinkowy pomiar prędkości. System ten składa się z początkowego stanowiska pomiarowego oraz końcowego, w efekcie czego mierzona jest średnia prędkość na danej drodze.

Urządzenia pomiarów prędkości korzystają z różnej technologii, nieraz wspomaganej narzędziami do rejestracji obrazu w celu uzupełnienia dokumentacji całego, sprawdzanego zdarzenia na drodze..