Prewencyjna rola kontroli prędkości

Chyba nikt z nas nie cieszy się z tego, że otrzyma mandat za przekroczenie prędkości. Wielu kierowców najchętniej zniosłoby wszystkie kontrole drogowe, żeby móc jeździć swobodniej. Takie posunięcie mogłoby jednak przynieść fatalne skutki. Wówczas wielu piratów drogowych poczułoby się bezkarnych, a statystyki wypadków znacznie by się podniosły. Zdecydowana większość ograniczeń prędkości jest sensowna, chociaż oczywiście możemy wskazać miejsca, w których są one zbyt drastyczne, przez co spowalniają ruch i generują korki drogowe.

Kontrole prędkości, w założeniu, mają przede wszystkim działać prewencyjnie. Nieprzypadkowo na drogach umieszcza się tablice ostrzegające o tym, że na danym odcinku można spodziewać się napotkania fotoradaru czy też patrolu policyjnego, który mierzy prędkość przejeżdżających tam aut. Każdy rozsądny człowiek w takiej sytuacji zwolni – tego rodzaju oznaczeniami nie przejmują się właściwie tylko ludzie, którzy nie przejmują się niczym i są wyjątkowo niebezpiecznymi piratami drogowymi.

Oczywiście, czasami widzimy przed sobą prostą i pustą drogę, na której obowiązuje zbyt ostre ograniczenie prędkości. Chciałoby się wówczas przyspieszyć, ale nie robimy tego, ponieważ wiemy, że za parę metrów będziemy poddani kontroli prędkości. W zdecydowanej większości miejsc ostre ograniczenia oraz kontrole są jednak niezbędne, żebyśmy wszyscy mogli czuć się bezpiecznie. Pamiętajmy o tym i nie denerwujmy się zbytnio kontrolami – bez nich na drogach byłoby zdecydowanie gorzej.

nasza aplikacja an smartfony to nawigacja dzięki której trafisz do celu W którym miejscu Szczecin remonty utrudniają przejazd najbardziej?