Procedura kontroli drogowej

W celu podniesienia bezpieczeństwa, odpowiednie służby są uprawnione do tego, aby przeprowadzić kontrolę drogową. Jest to szczególnie istotne, gdy ruch jest wzmożony z powodów wakacyjnych czy innego okresu, w trakcie którego ludzie wyjeżdżają na dłuższe trasy. Przeprowadzenie kontroli pomaga służbom złapanie potencjalnych niebezpiecznych kierowców, którzy np. korzystają z samochodu pod wpływem alkoholu.

Umundurowany policjant ma prawo wykonać kontrolę w każdej chwili. Sygnalizuje ją gestem ręki, latarką lub odblaskową tarczą. Policjant po cywilnemu może wykonać kontrolę jedynie na terenie zabudowanym i informując o tym za pomocą jednego z dwóch wcześniej wspomnianych narzędzi. Następnie sprawdzany kierowca musi dostać dokładną informację na temat osoby, która wykonuje procedury.

Policjant bez munduru musi ponadto okazać legitymację, w innym przypadku może to zrobić na życzenie. Kierowca ma prawo nie znać powodu zatrzymania. Wtedy policjant może zaprosić taką osobę do radiowozu w celu pokazania odpowiedniego materiału. Przy wypisywaniu ewentualnego mandatu możemy zostać zapytani o miejsce pracy w celu ustalenia odpowiedniej kwoty karnej.

Do podejścia do radiowozu możemy zostać też poproszeni np. w celu wykonania badania alkomatem.Poddanie się kontroli jest obowiązkowe i odmowa lub ucieczka kierowcy może skutkować użyciem przymusu oraz siły. Proces ten, odbywając się regularnie, zwiększa bezpieczeństwo w ruchu drogowym, co jest szczególnie ważne w okresach świątecznych i wakacyjnych, gdy pojawia się wielu nietrzeźwych kierujących pojazdami.

.

Rybnik remonty wykonuje bardzo sprawnie